آخرین اخبار

24. فروردين 1402 - 19:06
نشست تبیینی جنبه‌های دینی، اجتماعی، روان‌شناختی و کیفری و حقوقی استفاده از سلاح در مراسمات با حضور اعضای شورای تأمین شهرستان، بزرگان و ریش‌سفیدان و متنفذان درلنده برگزار شد.

به گزارش خبرلنده، نشست تبیینی جنبه‌های دینی، اجتماعی، روان‌شناختی و کیفری و حقوقی استفاده از سلاح در مراسمات با حضور امام‌جمعه، فرماندار، اعضای شورای تأمین شهرستان، بزرگان و ریش‌سفیدان و متنفذان شهرستان لنده با محوریت دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری و فرمانداری لنده و به همت سازمان مردم‌نهاد چاوشان سلامت پارسه برگزار شد .

 

در این نشست حجت‌الاسلام محمودی اصل، به بررسی این آسیب اجتماعی از منظر دین و روایات پرداخت و گفت: نه‌تنها هیچ مبنایی در دین و شرع برای این موضوع وجود ندارد؛ بلکه با سنت‌های در تضاد با منافع عمومی جامعه به‌شدت مخالفت شده است .

وی افزود: استفاده از سلاح در مراسمات عزا هیچ تأثیر بر آمرزش گناهان متوفی ندارد و بلکه باعث رنجش خاطر متوفی و بازماندگان نیز خواهد شد.

امام‌جمعه شهرستان لنده گفت: در طی سال‌ها و حتی ماه‌های گذشته در مجلس شادی و عزا در شهرستان‌های مختلف استان شاهد کشته‌شدن افراد بی‌گناه به‌واسطه همین استفاده از سلاح هستیم که خاطر همه مردم را برای همیشه مکدر کرده است.

وی افزود: در یک مراسم عزاداری یک فرد بیش از ۱ هزار گلوله از تفنگ‌های مختلف شلیک شد این در حالی است که می‌توانستند همین هزینه فشنگ‌ها را برای مراسم و سایر نیازمندی بازماندگان متوفی هزینه کنند.

حجت‌الاسلام انصاری نیز با یادآوری اصول مصرح در قانون در باره استفاده، حمل و استفاده نادرست از سلاح گفتند هیچ‌گونه مماشاتی با مسببان سلب آرامش مردم نخواهیم داشت.

وی با برشمردن رابطه علی و معلولی این رسم غلط، خواهان ورود متنفذان برای حذف معضل تیراندازی در مراسمات شد .

رئیس دادگستری شهرستان لنده گفت: استفاده از سلاح در مراسمات چه دارای مجوز و چه بدون مجوز غیرقانونی و به‌یقین با افراد متخلف برخورد قاطع خواهد شد.

وی افزود: در طی چندین سال گذشته شاهد قتل غیرعمد از سوی افرادی هستیم که در مراسمات عروسی و عزا با استفاده از سلاح خود عاملی برای پیدایش یک بزه هستند و به‌واسطه همین اشتباهات است که خون افراد بی‌گناه در این مراسمات ریخته می‌شود.

انصاری تأکید کرد: انتظار داریم شما متنفذان و ریش‌سفیدان و بزرگان با نفی استفاده از سلاح در مراسمات از کشته‌شدن افراد بی‌گناه در این مراسمات پیشگیری کنید و نگذارید بیش از این خانواده‌ها دچار چنین بحران‌های خودساخته شوند.

وی افزود: مجموعه دادگستری شهرستان در صورت مشاهده چنین افرادی که بخواهند با ایجاد رعب و وحشت در همه ساعات شبانه‌روز امنیت روحی و روانی شهروندان را با تیراندازی خود به مخاطره بیندازند برخورد قاطع و قانونی خود را خواهد داشت و دراین‌بین نیز هیچ مماشاتی نخواهد کرد.

عادل ضربی مسئول مؤسسه مردم‌نهاد چاوشان سلامت پارسه نیز با اشاره به پویشی تحت عنوان «نه» ایل نجیب طیبی به تیراندازی در فضای مجازی، از بزرگان، متنفذان و ریش‌سفیدان به‌عنوان بهترین سرمایه اجتماعی نام بردند و خواهان ورود آنها به این موضوع از طریق حکمرانی غیررسمی شدند و گفتند ضمانت اجرای این نوع حکمرانی، مشروعیت، اقتدار و ارزش‌افزوده آبرویی شماست .

در پایان میثاق نامه‌ای با موضوع تلاش در جهت حذف تیراندازی در مراسمات به امضای شرکت‌کنندگان در نشست رسید.

تصاویر تکمیلی در زیر آمده است:

 
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---

 

نظرات کاربران

http://khabarlendeh.ir
https://eitaa.com/khabarlendehe
http://khabarlendeh.ir/news/83674/%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%87
http://khabarlendeh.ir/node/83675